Söyleşi 4 iş günü haftası

Sohbet net

Söyleşi 4 iş günü haftası

14 Ocak 2020 Sohbet 0

Türkçe dili, sıkı çalışmanın erdemlerini öven deyimlerle doludur. Şirket için diş ve çivi ile savaşım etmek isteyen çalışanları övüyoruz. Söyleşi fazladan yola çıkmaya hazır biri, ekibimizde istediğimiz işçi türüdür. Sadece burunlarını değirmen taşında tutan çalışanlar, şirketlerin başarı göstermiş olması için gereksinim duydukları şey olmayabilir.

Bazı firmalar şu anda dört günlük bir emek verme haftasını deniyorlar ve bundan faydalananlar yalnız çalışanlar değil. Japonya’da Microsoft kısa bir süre ilkin dört günlük bir emek verme haftası denedi chat ve üretkenliğin %40 oranında arttığını söylüyorlar. Programa “İş-Yaşam Seçimi Mücadelesi” adı verildi. Geçtiğimiz Ağustos ayında tüm çalışanlara Cuma günleri işten çıkarıldı ve sonuçta şirket için daha çok para vardı. Çalışan başına satışları ölçüyorlardı ve Ağustos 2018’e bakılırsa %40’lık bir sıçrama gördüler. Satışların artmasına ek olarak Microsoft, haftada bir kez kapatarak elektrik maliyetlerinden de tutum edebildi.

Çalışanları fazla çalmış olduğu malum Japonya’da bu yürekli bir girişimdi. Kesim saatlerine ek olarak, çalışanlar toplantıları söyleşi odaları ve e-postaları azaltmaya teşvik edildi. Bu daha verimli olmalarının bir sebebi olabilir. Azalan stres ve artan moral de daha çok üretkenliğe katkıda bulunmuş olabilir.

Microsoft Japonya, dört günlük bir emek verme haftası deneyen tek şahıs değil. Avrupa genelinde, firmalar azalan emek verme saatlerini deniyorlar. Femma adlı Belçikalı kar amacı gütmeyen bir kurum şu anda 30 saatlik bir emek verme haftasını kontrol ediyor. Daha çok boş süre arzusunun çalışanların başlıca şikayeti bulunduğunu keşfettikten sonrasında, Sohbetnet Cuma günlerini 60.000 çalışanının bir çok için kesti. Bu, Brüksel Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafınca araştırılan bir senelik bir deneydir. Femma direktörü Eva Brumagne, “Meslektaşlarımız bu yeni durumdan fazlaca memnundur; fazlaca daha çok özgürlük yaşıyorlar… İnsanlar hayatlarının yavaşladığını söylüyorlar. ”

Yeni Zelanda’da bir emlak şirketi olan Perpetual Guardian, son zamanlarda dört günlük bir emek verme haftasını kalıcı hale getirdi. Chat sitesi Çalışan verimliliğinde% 20 artış ve çalışanların iş-yaşam dengesinde %45’lik bir artış bulunduğunu bildirdiler. Ve daha dengeli çalışanlar daha odaklı çalışanlara eşittir. Her iki uçta da mum yakmak yanıt değildir. Firmanın kurucusu Andrew Barnes, “Bu tamamen daha zekice çalışmak, daha uzun süre çalışmak değil” diyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir