Sohbet Sözlüğe Yeni Kelimeler Eklendi

Sohbet net

Sohbet Sözlüğe Yeni Kelimeler Eklendi

7 Nisan 2020 Sohbet 0
seviyeli

Sözlüğün her yıl güncellendiğini biliyor muydunuz? Lügat yayıncıları medyada ve günlük hayatta sohbet sıkça kullanılan kelimeleri ekler. 2020’den yeni İngilizce kelimelerin bazılarını öğrenelim.

HAYAT KESMEK

Bir yaşam kesmek daha kolay günlük yaşamın rahat bir görevi yapmak için akıllı bir ya da yenilikçi ucu. Birçok chat yaşam korsanlığı, ortak ev eşyalarını yeni amaçlar için kullanmayı yada bir şeyi daha rahat ve etkili bir halde yapmayı ihtiva eder.

EMMEK

“Vakit emmek”, dönemin daha üretken olan öteki şeyleri yapmak için daha çok süre harcayabileceği oldukça süre alabilen herhangi bir faaliyettir. Toplumsal medya ve video oyunları birçok insan için süre alıcı olabilir.

BANT GENİŞLİĞİ

Bant genişliği  kelimesi  sözlükte aslına bakarsanız mevcuttu ve radyo frekanslarını ifade ediyordu. Bununla beraber, 2018’de bant genişliği kelimesi yeni bir tarif aldı – şeyleri işlemek için sohbet odaları zihinsel / duygusal kapasite. Oldukça fazla faaliyetiniz ve sorumluluğunuz var ise ve birisi sizden yeni bir vazife üstlenmenizi isterse, “Üzgünüm, şu anda bunu üstlenecek bant genişliğim yok” kabul edebilirsiniz. Bu, zihniniz ve kalbiniz şimdiden endişelerle dolu olduğu anlamına geliyor ve bir şey daha eklemek için daha çok kapasite yok.

RANDO

Bu “rastgele bir şahıs” için argo, sadece çoğu zaman acayip yada hoş olmayan bir kişiyi tanımlamak için negatif bir çağrışımla kullanılır. Mesela, “Kız kardeşim, bazı randoların  evini bir bardan takip etmesinden beri barlara gitmekten korkuyor  .”

HANGRY

Bu, “aç” ve “kızgın” kelimelerinin birleşimidir – ve birinin aç olduğundan alışılmadık derecede sinirli bulunduğunu açıklar.

MOCKTAİL

“Kokteyl” kelimesini idrak etmek için ilkin “kokteyl” kelimesini anlamamız gerekir – alkol ve öteki sohbet net tatlandırıcılar / malzemelerle meydana getirilen bir içkiyi ifade eder – mesela, tekila, portakal likörü ve limon suyundan bir margarita yapılır. Bir kokteyl, kokteyle benzer sadece alkolsüz bir içecektir.

ÇADIR ŞEHİR

Evsiz insanlara yada mültecilere geçici barınak sağlamak için bir alanda oldukça sayıda çadır kurulduğunda, bu çadır şehri olarak bilinir  .

GLAMPİNG

Bu kelime, “göze çarpan” ve “kamp” kelimeleri arasındaki bir kombinasyondur. Doğada kamp yapmak anlamına gelir, sadece düzgüsel kamplarda haiz olmayacağınız extra konforlarla. Mesela, kamp yapmak normalde yerde uyumayı ve yiyecek pişirmek için bir ateş kullanmayı ihtiva eder, sadece glampingin süslü bir çadırda yada kabinde yumuşak bir yatak ve elektriğe erişimi olabilir.

MANSPLAİN

Başka bir kelime kombinasyonu – “insan” + “açıklamak” = mansplain. Bu, bir adam bir hanımla küstah bir halde bir şeyler açıkladığında, onunla aptal ya da informasyon eksikliği şeklinde konuşmuş olduğu anlamına gelir.

ÇÖP ATEŞİ

Bu ifade, TAMAMEN bir yıkım – bilhassa fena yönetim yada düşük performansın niçin olduğu bir durumu ifade eder. Diyelim ki sürpriz bir doğum günü partisi planlıyorsunuz, sadece misafirlerin yarısı gelmiyor, yanlışlıkla doğum günü pastasını yere bırakıyorsunuz ve doğum günü evladı aslen sürprizlerden nefret ediyor. Parti çöplük ateşi olarak tanımlanabilir.

TEK BOYNUZLU AT

Bir tek boynuzlu at imgesel bir hayvandır – alnının ortasında boynuzlu bir at. Bu terim artık bir milyar doları aşan bir başlangıç ​​şirketine atıfta bulunmak için de kullanılıyor. Bu tür firmalar oldukça nadirdir.

YARDIMCI EBEVEYNLİK

Çocuklu evli bir çift ayrıldıklarında yada boşandıklarında hala  ebeveyn olabilirler  – şu demek oluyor ki evli olmasalar bile evlatları yetiştirme sorumluluklarını paylaşırlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir