Sohbet Odaları Çikolatanın Tarihçesi

Sohbet net

Sohbet Odaları Çikolatanın Tarihçesi

20 Nisan 2020 Sohbet 0
seviyeli

İnsanlar son 4000 senedir çikolatayı oldukca seviyorlardı – fakat bir çok süre çikolatanın en oldukca sohbet odaları içecek olarak tüketildiğini biliyor muydunuz ? “Çikolata” kelimesinin kendisi “ acı su ” anlamına gelen kelimelerden gelir , bundan dolayı çikolata geleneksel olarak soğuk, şekersiz bir içecek olarak hazırlanmıştır. Bugün bildiğimiz çikolata, aslen 200 yıldan daha azca bir süredir varlığını sürdürmektedir.

Çikolatanın zamanı, kakao ağacını yetiştiren ve çikolatayı mukaddes olarak gören ABD’nın yerli halklarıyla adım atar . Mayalar, kakao podlarını yaşam ve doğurganlık sembollerini düşündü sohbet ve Aztekler, bir tanrının kakao ağacını cennetten dünyaya getirdiğine inanıyorlardı Kakao tohumları bile 15. yüzyılda bir para birimi olarak kullanıldı.

1528 civarında çikolata, şeker, vanilya, tarçın ve öteki baharatlarla karıştırıldığı İspanya’ya geldi . Çikolata sonrasında Fransa’da afrodizyak olarak popülerlik kazanmaya başladı ve sonunda İngiltere, Almanya ve Avusturya’ya yayıldı. 1730’da, kakao çekirdeklerinin öğütülmesine yönelik chat teknolojideki ilerlemeler çikolata fiyatının mühim seviyede düşmesine niçin oldu . Son olarak, ilk katı çikolata 1830’da bir İngiliz çikolata üreticisi tarafınca buluş edildi.

Üç ana çikolata türü vardır: bitter çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata. Bilhassa bitter çikolata, dolaşım sistemine yarar sağlar . Bugün dünyanın en oldukca çikolatasını kim yiyor? Bu ödül yılda şahıs başına averaj 25 kilo çikolata yiyen İsviçre’ye veriliyor.

Kelime Hazinesi

içecek  = içecek

acı  = tatlı değil

mukaddes  = dinde hususi bir şey

doğurganlık  = çocuk sahibi olma kabiliyeti

aden  = muhteşem bir yer

baharatlar  = yiyeceğe lezzet veren bitkiler

afrodizyak  = cinsel isteği artıran bir şey

öğütme = toz haline getirme işlemi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir