2019’Da Sözlüğe 10 Yeni İngilizce Kelime Eklendi

Sohbet net

2019’Da Sözlüğe 10 Yeni İngilizce Kelime Eklendi

22 Ocak 2020 Sohbet 0

Her yıl, son zamanlarda sözlüğe eklenen yeni kelimeler hakkında bir ders vermek isterim. İngilizce devamlı değişiyor ve gelişiyor ve devamlı mevcut kelimeler için yeni kelimeler yada yeni anlamlar yaratıyoruz. Şu demek oluyor ki bugün 2019 senesinde sözlüğe eklenen 10 yeni kelime ve ifadeyi öğreneceksiniz.

1.Snowflake

Bir kar tanesinin gerçek tanımı, tek bir kar parçasıdır. Sadece kar tanesi kelimesi bununla beraber fazlaca hususi ve hususi muameleyi hak ettiğini düşünen yada son aşama kırılgan ve kolayca kabahat alan bir şahıs için argo bir terimdir. Bu negatif bir kelimedir – birine kar tanesi demek hakarettir; fazlaca kırılgan olduklarını ve kendilerini fazlaca hususi bulduklarını söylüyorsunuz.

2.The Gig Economy

“Konser ekonomisi” terimi, geleneksel tam zamanlı bir işin aksine geçici yada yarı zamanlı işlerden gelen işleri ifade eder. Konser ekonomisinde çalışmaya örnek olarak Uber’i kullanmak ya da haftada birkaç saat özgür yazı yazmak verilebilir.

3.Unplug

Fişin orijinal tanımı, fişi elektrik kaynağından çıkarmak, böylece bir makineyi enerji kaynağından ayırmaktır. Sadece artık e-posta ve toplumsal medyayı denetim etmekten kaçınarak insanların dijital yaşamdan “ayrıldıklarını” konuşmak için eylem çek fiilini de kullanıyoruz. Eğer netin olmadığı ormanda kamp gezisi yapmış olursanız, fişini çekmek için iyi bir fırsat olur.

4.Haircut

Bu kelime finans dünyasında yeni bir anlam kazanmıştır – bir şirketteki hisse senetleri benzer biçimde bazı finansal varlıkların değerinde büyük bir düşüş olduğu zamandır. Bir şirkete 10.000 dolar yatırım yaptıysanız ve yatırımınızın kıymeti 6.000 dolara düşerse, bu büyük bir saç kesimi!

5.Dad Joke

Latife gülünç bir öykü, sadece baba esprisi daha fazlaca fena bir dili yada cinsel mizahı olmayan ve daha fazlaca kelimelerle aptalca bir oyun olan bir latife. Bir babanın, bir babanın evlatları eğlendirmeyi söyleyeceği latife türüdür ve yetişkinler için bilhassa gülünç değildir.

6.Vacay, Inspo, Sesh, Solopreneur

Sözlükteki bazı yeni kelimeler, kısaltılmış sürümler yada mevcut kelimelerin kombinasyonlarıdır. Bu yıl boş vaktimiz (“dinlence” kısaltması), inspo (“esin kısaltması” kısaltması), sesh (“oturum” kısaltması) ve soloprenör (“solo” ve “girişimcinin kombinasyonu” – kendi işini başlatan ve kendi başlarına çalışır).

7.Deep Dive

“Derin dalış” ifadesi, bir mevzunun detaylı ve kapsamlı bir analizi anlamına gelir. Bir kitap size başka bir ülkenin kültürüne derinlemesine dalış yaparsa, bu size fazlaca fazla kapsamlı informasyon verdiği anlamına gelir (yalnız yüzeysel gerçekler değil).

8.Brain Fart

Bu, bir şeyi unuttuğunuzda yada kafanız karıştığında kısa bir anı ifade eden argo bir ifadedir – beyniniz geçici olarak arızalanır benzer biçimde. Beyin osuruğuna bir örnek, patronunuzu iş arkadaşınızın adıyla çağırmanız yada bir formu doldururken daire numaranızı unutmanız olabilir. Beyin osurukları, bitkin, stresli yada meşgul olduğunuzda olma eğilimindedir, sadece kimi zaman sebepsiz olurlar!

9.Imposter Syndrome

Imposter sendromu, bir şey başardığınızda yada başarıya ulaşmış olduğunuzdadır, sadece kendinize güvenmezsiniz, bundan dolayı mevcut rolünüz yada mevcut başarınız için nitelikli olmadığınızı hissedersiniz. Taklitçi sendromu olan insanoğlu çoğu zaman kendi becerileri ve detayları yerine talih yada şansla bir şeyler başarmış benzer biçimde hissederler ve öteki insanların bu kadar büyük olmadıklarını keşfedeceklerinden birazcık korkarlar.

10.Welp

Bu, bir cümle başlatmak ve hoş olmayan bir şeyin hayal kırıklığını yada kabulünü ifade etmek için kullanılan “iyi” kelimesinin gayri resmi bir çeşididir. Mesela, plaja gitmeyi planlamış olsanız da fazlaca yağmur yağmaya başlarsa, “Welp, sanırım bugün evde kalıyoruz” kabul edebilirsiniz.


Bunlar, geçtiğimiz yıl sözlüğe eklenen yüzlerce yeni kelimeden yalnız birkaçı ve ümit ederim onları garip bulmuşsunuzdur!

İyi bir İngilizce kelime hazinesine haiz olmanız hakkaten önemlidir, böylece kelimeleri duraklatmadan ve düşünmeye emek harcamadan kendinizi ifade edebilirsiniz. Benim Kelime Oluşturucu Kursları Eğer lüzumlu İngilizce kelimelerin bu iyi bir temel almanıza destek olabilir. Bu kurslar kelime dağarcığınızı geliştirmede hakkaten yararlıdır, böylece İngilizce olarak ne söyleyeceğinizi bilirsiniz.

Bugün bana katıldığınız için teşekkürler. Bir sonraki derste sizinle konuşacağım!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir